استودیو طراحی لبخند

انواع ایمپلنت و بهترین مارک ایمپلنت

انواع ایمپلنت دندان

 همانگونه که در مقالات بیان گردید، ایمپلنت دندان با یک ریشه مصنوعی ساخته شده از آلیاژ تیتانیوم و یا زیرکونیا است که در استخوان های فک های بالا و پایین به جای ریشه دندان طبیعی قرار می گیرد. سپس پروتز دندان ساخته شده، به ریشه کاشت شده متصل می گردد.

انواع ایمپلنت های دندانیبه طور کلی، انواع ایمپلنت دندانی از دو جز اصلی فیکسچر و اباتمنت ساخته شده‌است. ابتدا فیکسچر در داخل استخوان فک بیمار کار گذاشته می‌شود و سپس بر روی آن اباتمنت همراه با روکش ساخته شده قرار می‌گیرد. انواع ایمپلنت دندان بر اساس جنس اباتمنت از دو جنس زیرکونیا و تیتانیوم ساخته شده است که امروزه استفاده از اباتمنت جنس تیتانیوم به علت مزایای تیتانیوم متداول تر می باشد. بر روی سطح تیتانیوم یک لایه نازک ایجاد می گردد که از تیتانیوم در برابر خوردگی حفاظت می کند. همچنین، این لایه در برابر اسید، ترکیبات نمک و اکسیژن نیز مقاوم است. علاوه بر این تیتانیوم تقریباً بطور کامل غیر مغناطیسی است و نسبت به وزن آن کاملاً مقاوم است. نکته قابل توجه در مورد اباتمنت با جنس تیتانیوم آن است که بدن انسان نسبت به ایمپلنت ازجنس تیتانیوم دچار حساسیت نمی گردد و در صورت کاشت در استخوان فک، در یک فرآیند به نام الصاق استخوانی اطراف آن رشد کرده و گسترش پیدا می کند.

انواع بر اساس روش کاشت

انواع ایمپلنت دندان بر اساس روش کاشت به دو نوع ایمپلنت فرورونده، ایمپلنت برسازی درون‌کاشت دندانی و  ایمپلنت دارای چارچوب راموس تقسیم بندی می گردد که در ادامه توضیحات مربوط به انواع ایمپلنت بر اساس روش کاشت آورده شده است.

 فرورونده

این روش یکی از رایج ترین انواع ایمپلنت دندان است که در آن کاشت به صورت یک پیچ یا استوانه در استخوان های فک قرار می‌گیرد و دارای پهنا و طول متفاوت می باشد. روی هر کاشت دندان می توان یک یا چند دندان را سوار کرد.

برسازی درون‌کاشت دندانی

این نیز یکی از انواع ایمپلنت های دندان می باشد که از قالبی فلزی ساخته شده است و به استخوان فک چسبیده و در زیر لثه قرار می گیرد تا بتواند دندان ساخته شده را نگه دارد. این نوع ایمپلنت برای بیمارانی استفاده می شود که نمی توانند از دندان های مصنوعی معمول استفاده کنند و یا بیمارانی که مشکل حداقل ارتفاع استخوان دارند.بهترین نوع ایمپلنت دندان

ایمپلنت دارای چارچوب راموس را در صورتی می توان استفاده نمود که استخوان فک پایین برای استفاده از ایمپلنت دندان ریشه ای شکل بسیار نازک باشد. این مدل دارای چارچوب راموس در گوشه عقب استخوان فک در دهان (یعنی نزدیک دندان های عقل) و نزدیک چانه قرار می گیرد. هنگامی که در محل مناسب قرار گرفت و بافت اطراف آن ترمیم شد، یک میله فلزی نازک در اطراف بالای لثه قابل رویت خواهد بود. دندان های مصنوعی در ادامه به صورتی ساخته می شوند که متناسب با این میله باشند. این نوع همچنین می توانند فک ضعیف را تثبیت کرده و از ایجاد شکستگی در آن جلوگیری نمایند.

انواع ایمپلنت های دندانی مذکور در برندهای مختلف و در کشور های مختلف تولید می گردند که از متداول ترین آنها می توان به ایمپلنت کره ای، ایمپلنت سوئیسی و ایمپلنت آمریکایی اشاره نمود. در حال حاضر استفاده از انواع ایمپلنت کره ای از جمله برند های ایمپلنتیوم، دیو و سی ام آی و انواع ایمپلنت سوئیسی از جمله برند ایمپلنت sic به علت کیفیت و تکنولوژی بالای ساخت در کنار قیمت مناسب آنها بسیار متداول می باشد. موضوع قیمت به صورت جداگانه در مقاله ای تحت عنوان بررسی قیمت انواع ایمپلنت های دندانی بحث شده است.

 

بهترین نوع 

بیماران هنگام مراجعه به دکتر ایمپلنت دندان (پریودنتیست) همواره به دنبال بهترین نوع ایمپلنت دندان می باشند. در این مقاله سعی بر آن شده است توضیحاتی جامع در مورد  بهترین ایمپلنت در اختیار خوانندگان قرار گیرد.

در میان درمان های دندان، درمان ایمپلنت دندان به دلیل تبادل مالی بالادر این حوزه و در نتیجه تداخل بیشتر جنبه‌های تجاری با این درمان همواره مورد توجه قراردارد. میزان موفقیت درمان دندان ایمپلنت همانند هر درمان پزشکی دیگری به عوامل متعددی نظیر دانش و مهارت متخصص کاشت ایمپلنت دندان (پریودنتیست)، شرایط سلامت بیمار، مراقبت‌های پس از درمان و در ‌‌نهایت نوع ایمپلنت دندان مورد استفاده بستگی دارد. بنابراین همواره می بایستی علاوه بر تمرکز بر بهترین مارک ایمپلنت، تمام موارد فوق الذکر مورد توجه قرارگیرند.بهترین مارک ایمپلنت دندان

تنوع در برندهای مختلف ایمپلنت حکایت از پویایی علمی و نوآوری در این حوزه دارد. استفاده یک متخصص ایمپلنت دندان (ایمپلنتولوژیست) تنها از یک نوع ایمپلنت برای تمامی بیماران، بسیاری از بیماران را از ویژگی های یک نوع دیگر ایمپلنت محروم می‌نماید. به عبارت دیگر، انتخاب تنها یک نوع ایمپلنت برای تمامی بیماران به عنوان بهترین ایمپلنت دندان و یا بهترین مارک ایمپلنت امکان پذیر نمی باشد. هر نوع ایمپلنت می تواند برای یک بیمار و شاید تنها برای یک دندان خاص یک بیمار مناسب ‌باشد و تشخیص این مسئله تنها به دانش و مهارت متخصص ایمپلنت (پریودنتیست) مرتبط می باشد.

 

 

 

ما آنلاین هستیم، نیاز به مشاوره دارید؟

با عرض پوزش، در حال حاضر هیچ یک از اپراتورها قادر به پاسخگویی نمیباشند. خواهشمند است نام و شماره تماس خود را تایپ نمایید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود.